ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ WINFRIED LÖFFLER ΜΕ ΘΕΜΑ: «Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ FAKE NEWS, ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ»

Tuesday 05 Μαρτίου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 στη Θεολογική Σχολή Αθηνών η διάλεξη του Καθηγητή Winfried Löffler, Καθηγητή Χριστιανικής Φιλοσοφίας, με θέμα: «Η επιστημολογία των fake news, οι παρενέργειές τους και η αντιμετώπισή τους στις σύγχρονες κοινωνίες», στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ακαδημαϊκής κινητικότητας ERASMUS+ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και της συνεργασίας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας με τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Innsbruck της Αυστρίας (Υπεύθυνη: Καθηγήτρια κ. Κίρκη Κεφαλέα).

Την εκδήλωση, η οποία διεξήχθη στην αγγλική γλώσσα, χαιρέτισε η κ. Σοφία Παπαϊωάννου, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α., ενώ συμμετείχαν Καθηγητές και φοιτητές τόσο της Θεολογικής Σχολής όσο και από άλλα Τμήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ
Διαθέσιμες σε ηλεκτρονική μορφή στον ακόλουθο σύνδεσμο:
Πληροφορίες σχετικά με τις Βεβαιώσεις: soctheol.uoa.gr@gmail.com

ΦΩΤΟΘΗΚΗ