ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ "ΤΟ Ε.Κ.Π.Α. ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ" - [21.03.2024]

Monday 04 Μαρτίου 2024

Το ΕΚΠΑ στην Πόλη

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών προγραμματίζει, από το έτος 2024 και εξής, μια σειρά από επιμορφωτικές, πολιτιστικές και καλλιτεχνικές δράσεις, υπό τον γενικό τίτλο «το ΕΚΠΑ στην Πόλη», στοχεύοντας σε κοινοποίηση και διάχυση της ακαδημαϊκής γνώσης και των ερευνητικών εργασιών των μελών του (καθηγητών και φοιτητών) στην πόλη-έδρα του Πανεπιστημίου. Οι δράσεις θα πραγματοποιούνται σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Αθηναίων.

Μαραθώνιος Ποίησης

Ως έναρξη αυτού του κύκλου εκδηλώσεων, διοργανώνεται «Μαραθώνιος Ποίησης», στα Προπύλαια του ΕΚΠΑ, την Πέμπτη 21η Μαρτίου 2024 (ώρες 10:00-22:00), παγκόσμια ημέρα της ποίησης. Μία δράση στην καρδιά της Αθήνας και του Πανεπιστημίου, στα Προπύλαια, όπου φοιτητές, διδακτικό και διοικητικό προσωπικό, μέλη από ολόκληρη την κοινότητα του ΕΚΠΑ, αλλά και κάτοικοι της Αθήνας, ακόμη και περαστικοί, θα μπορούν να απαγγείλουν κείμενα από το ευρύ φάσμα του παντοιόγλωσσου ποιητικού λόγου, με σκοπό την ανάδειξη της πολυσήμαντης μαρτυρίας της ποίησης και την έξαρση μέσα από την εμπειρία του ακούσματός της στον ανοικτό χώρο, πέρα από νοητικά σχήματα και τυπικές συμβάσεις· μία προσθήκη ήχων και φωνών στην καθημερινότητα, που ερεθίζουν μνήμη και φαντασία και μετασχηματίζουν το ηχοτοπίο της πόλης.

Στο πλαίσιο της ίδιας δράσης, θα πραγματοποιηθεί και ειδική μουσική εκδήλωση, στην κεντρική αίθουσα του ΕΚΠΑ (ώρα 19:00-20:00), με απαγγελία ποιημάτων του Οδυσσέα Ελύτη από την Ιουλίτα Ηλιοπούλου, υπό τη συνοδεία κλασικών μελωδιών που αγαπούσε ο ποιητής, ερμηνευμένων στο πιάνο από την Αλεξάνδρα Παπαστεφάνου.

Πρόσκληση συμμετοχής

Όσες και όσοι επιθυμείτε να συμμετάσχετε στον Μαραθώνιο Ποίησης, με την ανάγνωση ποιήματος γραμμένου σε οποιαδήποτε γλώσσα, μπορείτε να επισκεφτείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο https://forms.uoa.gr/index.php/679623?lang=el

και να συμπληρώσετε με τα ατομικά στοιχεία σας τη φόρμα συμμετοχής, για το οικείο χρονικό πλαίσιο κάθε ορισμένης κατηγορίας [μέλη του ΕΚΠΑ (ΔΕΠ, ΕΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, βιβλιοθηκονόμοι, διοικητικοί υπάλληλοι, φοιτήτριες/φοιτητές) και Αθηναίοι πολίτες]. Στην ίδια φόρμα θα πρέπει να συμπληρώσετε επίσης το όνομα του ποιητή ή της ποιήτριας (που μπορεί να είστε και εσείς) και τον τίτλο του ποιήματος, δημοσιευμένου ή ανέκδοτου, που θα επιλέξετε να απαγγείλετε. Το ποίημα που θα διαβάσετε πρέπει να έχει διάρκεια απαγγελίας έως τρία λεπτά.

Σε κάθε ζώνη ώρας υπολογίζεται να απαγγέλλονται είκοσι (20) ποιήματα, οπότε στις συνολικές ανά ώρα δηλώσεις συμμετοχής θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

- Αφίσα