ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΙΟΥΝΙΟΣ-ΙΟΥΛΙΟΣ 2022

Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Φιλοσοφική Σχολή ΕΚΠΑ

Ο Μουσικός Ιούνιος-Ιούλιος 2022, στον απόηχο του θεσμού του Μουσικού Μαΐου που διοργανώνεται επιτυχώς από το 2011 έως σήμερα, περιλαμβάνει συναυλίες έντεχνης, ηλεκτρoακουστικής, jazz, παραδοσιακής και δημοφιλούς μουσικής με τη συμμετοχή προπτυχιακών  και μεταπτυχιακών  φοιτητών  και  υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος, καθώς και των Μουσικών Συνόλων του τμήματος.

Ο θεσμός αυτός, που λειτουργεί αδιάλειπτα από το 2011, αναδεικνύει τις καλλιτεχνικές δεξιότητες των φοιτητών του ΤΜΣ (ρεσιτάλ, μουσική δωματίου), καθώς και τα μουσικά σύνολα σε ένα ευρύ μουσικό φάσμα από την παραδοσιακή έως τη σύγχρονη μουσική.

Πρόγραμμα συναυλιών

• 1 Ιουνίου: Συναυλία «Κλασικής» Μουσικής (σολίστ και σύνολα) φοιτητών και φοιτητριών του ΤΜΣΑ (Συντονισμός: Αλίνα Καλοπανά, Απόστολος Παληός, Δημήτρης Κοτρωνάκης)

Αίθουσα εκδηλώσεων Φ.Σ. "Παρνασσός", πλατεία Αγ. Γ. Καρύτση 8, 6:30 μ.μ.

• 2 Ιουνίου: Ρεσιτάλ Πιάνου του Μεξικανού πιανίστα Raúl Capistrán - Διάλεξη για Νοτιοαμερικανούς συνθέτες (Συντονισμός: Αλίνα Καλοπανά, Ελισάβετ Περακάκη, Δημήτρης Κοτρωνάκης)

Αίθουσα εκδηλώσεων Φ.Σ. "Παρνασσός", πλατεία Αγ. Γ. Καρύτση 8, 8:00 μ.μ.

• 6 Ιουνίου: Συναυλία Μουσικών Συνόλων φοιτητών του ΤΜΣ Δημοφιλούς και Τζαζ Μουσικής (Συντονισμός: Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Αντώνης Λαδόπουλος)

Αμφιθέατρο Aula της Φιλοσοφικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 7:00 μ.μ.

• 7 Ιουνίου: Συναυλία του Μουσικού Συνόλου των φοιτητών του ΠΜΣ «Εκτέλεση/Ερμηνεία της Παραδοσιακής Μουσικής» (Συντονισμός: Αλέξανδρος Αρκαδόπουλος, Αλέξανδρος Καψοκαβάδης )

Αμφιθέατρο Aula της Φιλοσοφικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 7:00 μ.μ.

• 9 Ιουνίου:  Συναυλία Χορωδίας, Ορχήστρας Δωματίου και Εργαστηρίου Όπερας του ΤΜΣ(Συντονισμός: Νίκος Μαλιάρας, Σάββας Ρακιντζάκης)

Αίθουσα Τελετών Κεντρικού κτηρίου ΕΚΠΑ, Πανεπιστημίου 30, 7:00 μ.μ.

• 8 Ιουλίου: Συναυλία Έργων Ηλεκτροακουστικής Μουσικής, προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του ΤΜΣ (Συντονισμός:  Θάνος Πολυμενέας, Ορέστης Καραμανλής)

Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Λόφος Νυμφών, 9:00 μ.μ.

• 9 Ιουλίου: Συναυλία Μουσικών Συνόλων Τζαζ Μουσικής, προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του ΤΜΣ (Συντονισμός: Αντώνης Λαδόπουλος)

Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Λόφος Νυμφών, 9:00 μ.μ.

• 11 Ιουλίου: «Felix, Louise, Vojislav …κι ακόμη δυο!...» Συναυλία Μουσικής Δωματίου, προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του ΤΜΣ (Συντονισμός: Παύλος Σεργίου)

Αίθουσα εκδηλώσεων Φ.Σ. "Παρνασσός", πλατεία Αγ. Γ. Καρύτση 8, 8:30 μ.μ.

Οι συναυλίες του Μουσικού Ιούνη ακολουθούν τους υγειονομικούς κανόνες που ορίζονται από την ισχύουσα ΚΥΑ (Κ.Υ.Α. Δ1α/ΓΠ/οικ.27397/22 (ΦΕΚ-2369 Β/14-5-22), βάσει της οποίας προβλέπεται υποχρεωτική χρήση προστατευτικής μάσκας σε όλους τους εσωτερικούς χώρους.

Η ηχητική κάλυψη και βιντεοσκόπηση των συναυλιών θα γίνει από τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Εργαστηρίου Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας (LabMAT) του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (Υπεύθυνοι: Ιωάννης Πεϊκίδης και Γιάννης Μαλαφής).

Πληροφορίες / Πρόγραμμαwww.music.uoa.gr

Συντονιστική επιτροπή

Αναστασία Γεωργάκη, Αλίνα Καλοπανά, Δημήτρης Κοτρωνάκης, Μαρία Παπαβασιλοπούλου, Απόστολος Παληός, Γιάννης Μαλαφής

Αφίσα