ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΑΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΟ 1821 [11/5/22, 18:00]

Wednesday 11 Μαΐου 2022
Εκδήλωση Παρουσίασης της Επετειακής Έκδοσης του ΕΚΠΑ για το 1821 [11/5/22, 18:00]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση για την παρουσίαση της επετειακής έκδοσης του Ε.Κ.Π.Α. για το 1821 με τίτλο: “Εθνεγερσίας αναστοχασμοί. Ανθολόγιο πανηγυρικών λόγων για την 25η Μαρτίου 1821 στο Ε.Κ.Π.Α.” Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 και ώρα 18.00 στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και παράλληλα θα μεταδοθεί διαδικτυακά:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.
Παρουσίαση της επετειακής έκδοσης από:
-την Πρύτανη του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγήτρια Χριστίνα Κουλούρη
-την καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Μαρία Ευθυμίου
-τον τ. Αντιπρύτανη, ομότιμο καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α., Κωνσταντίνο Μπουραζέλη
-τον αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Ευάγγελο Καραμανωλάκη.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ