EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ "ΓΕΩ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ | ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ"

Friday 06 Μαΐου 2022 ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Εγκαίνια έκθεσης "ΓΕΩ Μυθολογία | από τον Μύθο στην Αλήθεια"

Ο Τομέας Ιστορικής Γεωλογίας-Παλαιοντολογίας του ΕΚΠΑ και η TETRAGON ΑΕ θα πραγματοποιήσουν τα εγκαίνια της διαδραστικής περιοδικής έκθεσης ΓΕΩ Μυθολογία | από τον Μύθο στην Αλήθεια, την Παρασκευή 6, Μαΐου 2022, στις 6:00 μ.μ., στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου).

Πρόκειται για μία πρότυπη έκθεση, αφιερωμένη στην ελληνική μυθολογία και, πιο συγκεκριμένα, σε επιλεγμένους ελληνικούς μύθους, οι οποίοι ερμηνεύονται, μέσω διεπιστημονικής προσέγγισης, σε σχέση με γεωλογικά, παλαιοντολογικά και κλιματολογικά φαινόμενα, δεδομένα και μεταβολές της αρχαιότητας.

Η πρωτοτυπία της έκθεσης έγκειται και στο γεγονός ότι σε αυτήν κυρίαρχο ρόλο διαδραματίζουν ψηφιακές διαδραστικές εφαρμογές, που ενσωματώνουν τεχνολογίες αιχμής, καθώς και πλούσιο πολυμεσικό περιεχόμενο. Σε ένα σύγχρονο και δυναμικό εκθεσιακό περιβάλλον ο επισκέπτης καλείται να ανακαλύψει τη σύνδεση μεταξύ μύθου και επιστήμης μέσα από μία ολοκληρωμένη –βιωματική, γνωστική, αισθητική και αισθητηριακή– εμπειρία.

Η έκθεση αποτελεί τελικό αποτέλεσμα του ερευνητικού έργου «INNOVEXPO – Ανάπτυξη καινοτόμων εφαρμογών για την εμπλουτισμένη και διαδραστική παρουσίαση εκθέσεων», που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Δράσης Εθνικής Εμβέλειας «Ερευνώ – Δημιουργώ – Καινοτομώ».

Εγκαίνια έκθεσης
Παρασκευή, 6 Μαΐου 2022, 18:00
Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας ΕΚΠΑ
Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, Αθήνα

Διάρκεια έκθεσης
Μάιος – Δεκέμβριος 2022

Η είσοδος στην έκθεση είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Επιστημονικός Υπεύθυνος: ΔρΕυτέρπη Κοσκερίδου
Γεωλόγος-Παλαιοντολόγος, Καθηγήτρια Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος ΕΚΠΑ

Περισσότερες πληροφορίες: https://innovexpo.org/periodiki-ekthesi-geo-mythologia-ton-mytho-stin/