13ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ - [20-22/06/2023]

Wednesday 23 Νοεμβρίου 2022
13ο Διεθνές Συνέδριο  για τη Θρησκεία και την Πνευματικότητα στην Κοινωνία - [20-22/06/2023]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η Κοσμητεία Θεολογικής Σχολής

και το Παιδαγωγικό Εργαστήριο Θρησκευτικής Εκπαίδευσης του Tμ. Θεολογίας

σας προσκαλούν στο

13ο Διεθνές Συνέδριο  για τη Θρησκεία και την Πνευματικότητα στην Κοινωνία

20-22 Ιουνίου 2023

Θέμα: Η θρησκεία στη δημόσια σφαίρα: Από τα αρχαία χρόνια στη μεταμοντέρνα εποχή

Αθήνα, Θεολογική Σχολή +Διαδικτυακά

Γλώσσα: Αγγλικά/Ισπανικά

Πρόσκληση για υποβολή εργασιών

Από τα αρχαία χρόνια, η θρησκεία υπήρξε καθοριστικός παράγοντας στον πολιτισμό και την προσωπική και κοινωνική ζωή των ανθρώπων. Αν και η νεωτερικότητα ήθελε τη θρησκεία να περιθωριοποιείται σε ιδιωτικές σφαίρες, οι θρησκευτικές παραδόσεις και οι θρησκευτικές κοινότητες εξακολουθούν να βρίσκονται στη δημόσια σφαίρα, και όπως ανέφερε ο J. Habermas απέκτησαν «απροσδόκητη πολιτική σημασία». Παγκοσμίως, σε διαφορετικά πλαίσια, έχουν προκύψει διαφορετικές μορφές σχέσεων μεταξύ της θρησκείας, της κοινωνίας των πολιτών, του ιδιωτικού τομέα και του κράτους, ενώ η θρησκεία έχει τον ρόλο της στην εκπαίδευση, την υγειονομική περίθαλψη, τα κοινωνικά ή φιλανθρωπικά ιδρύματα και τις δημόσιες υπηρεσίες. Εμφανίζονται επίσης θρησκευτικές συζητήσεις και συγκρούσεις, καθώς και τρομοκρατία και φονταμενταλισμός που σχετίζονται με τις θρησκείες. Το φετινό συνέδριο καλεί ερευνητές από τις θρησκευτικές σπουδές, τις πολιτικές επιστήμες, τη θεολογία, την εκπαίδευση, τις πολιτισμικές σπουδές, τις ιστορικές σπουδές, τη φιλοσοφία και το δίκαιο να διερευνήσουν τον ρόλο της θρησκείας στη δημόσια σφαίρα, από τα αρχαία χρόνια έως τη μεταμοντέρνα εποχή, στην κατασκευή ταυτότητας, στην ανάπτυξη αφηγήσεων, σε νομικές και πολιτικές υποθέσεις και ζητήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων που σχετίζονται με τη θρησκεία και την πίστη, τη δημόσια εικόνα των θρησκευτικών ομάδων, τη συμβολή της θρησκείας στον πολιτισμό και την εκπαίδευση.

ΘΕΜΑ 1: ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ   ΘΕΜΑ 2: ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΘΕΜΑ 3: ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ           ΘΕΜΑ 4: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Προσκεκλημένοι ομιλητές

Gert Biesta, Καθηγητής Εκπαιδευτικής Θεωρίας και Παιδαγωγικής, Moray House School of Education and Sport, University of Edinburgh, UK

James Walters, Ιδρυτής- Διευθυντής, Faith Center and the Religion and Global Society Research Unit, London School of Economics and Political Science, UK

Αριστοτέλης Παπανικολάου, Καθηγητής Θεολογίας, Αρχιεπίσκοπος Δημήτριος Έδρα στην Ορθόδοξη Θεολογία και Πολιτισμό, Συνιδρυτής Διευθυντής, Κέντρο Ορθοδόξων Χριστιανικών Σπουδών, Νέα Υόρκη, Η.Π.Α.

Νίκη Τσιρώνη, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, Ελλάδα, Συνεργάτης Βυζαντινών Σπουδών, Κέντρο Ελληνικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ, Washington D.C.; Επίκουρος Καθηγητής Βυζαντινών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Simon Fraser, Vancouver, CA

Πρόεδρος Συνεδρίου

Μάριος Κουκουνάρας Λιάγκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Παιδαγωγικής και Θρησκευτικής Εκπαίδευσης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Οργανωτική επιτροπή

Χρήστος Καραγιάννης, Αναπληρωτής Καθηγητής Παλαιάς Διαθήκης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Δημήτριος Μόσχος, Καθηγητής Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Ιωάννα Στούφη-Πουλημένου, Καθηγήτρια Χριστιανικής Αρχαιολογίας και Τέχνης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Κώστας Κορναράκης, Καθηγητής Χριστιανικής Ηθικής και Βιοηθικής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Χρήστος Καρακόλης, Καθηγητής Καινής Διαθήκης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Ιωάννης Παναγιωτόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής Γενικής Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Κίρκη Κεφαλέα, Καθηγήτρια Συγκριτικής Θρησκευτικής Λογοτεχνίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Σωτήριος Δεσπότης, Καθηγητής Ερμηνείας της Καινής Διαθήκης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Ειρήνη Χριστινάκη, Καθηγήτρια Κανονικού Δικαίου, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

- Εγγραφή στο συνέδριο: https://religioninsociety.com/2023-conference/registration

- Εκπτώσεις ειδικά για το ΕΚΠΑ και άλλα Πανεπιστήμια και ερευνητές στην Ελλάδα: Εισηγητής US$ 150, Φοιτητής εισηγητής US$ 100

- Περισσότερες πληροφορίες: https://religioninsociety.com/2023-conference