ΚΥΚΛΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ: ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΑΒΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ

Thursday 26 Μαΐου 2022
Κύκλος διαλέξεων: Γνωριμία με τον αραβικό πολιτισμό

Aραβικός πολιτισμός: έξι διαλέξεις πολιτιστικής συμβίωσης

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, προκειμένου να στηρίξει την προσπάθεια ανάδειξης των αραβικών σπουδών στον τόπο μας και να συμβάλει στην ενημέρωση σχετικά με τον αραβικό πολιτισμό, οργανώνει κατά τους μήνες Μάρτιο έως Μάιο του 2022 τις «Αραβικές Πέμπτες»· ένα κύκλο έξι διαλέξεων που διερευνούν πτυχές του αραβικού πολιτισμού και τις σχέσεις του με τον ελληνικό.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιούνται στην αίθουσα υπ’  αριθμ. 209 της Φιλοσοφικής Σχολής, ώρα 14:00-15:00. Οι ομιλητές είναι εξειδικευμένοι στον τομέα για τον οποίο θα μιλήσουν και θα εκφραστούν με απλότητα, ενθαρρύνοντας το κοινό σε συζήτηση. Θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης.

Το 1994, η Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποφάσισε να συμπεριλάβει στις επιστήμες της την Αραβολογία. Αραβολογία είναι, με απλά λόγια, το επιστημονικό γνωστικό αντικείμενο που ασχολείται με την παρουσία των Αράβων στον κόσμο. Ο Πυθαγόρας αποκάλεσε το Σύμπαν «κόσμον», λόγω θαυμασμού για την ευταξία του, δηλαδή την οργάνωσή του. Οι Άραβες με τον πολυεπίπεδο, πλούσιο πολιτισμό τους προσέφεραν ομορφιά, λογική, ηθικό πλούτο, αρμονία στον κόσμο, ενώ ταυτόχρονα ήρθαν σε στενή και διαρκή επαφή με τον ελληνικό πολιτισμό.

Τις «Αραβικές Πέμπτες» θα συντονίζει η Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής κυρία Ελένη Κονδύλη, Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Επιστημονικής Εταιρείας Σπουδών Μέσης Ανατολής.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα του κύκλου των διαλέξεων διαμορφώνεται ως ακολούθως:

Αραβική Φιλοσοφία

3.3.2022

1. Αραβική φιλοσοφία. Ο Αβερρόης και η αριστοτελική παράδοση

ΟΜΙΛΗΤΡΙΑ: Μαίρη Χριστοδούλου, δρ αραβικής φιλοσοφίας

Ισλάμ

17.3.2022

2. Η πρόσληψη της ελληνικής φιλοσοφίας και χριστιανικής γραμματείας από το Ισλάμ

ΟΜΙΛΗΤΡΙΑ: Αγγελική Ζιάκα, Αν. Καθηγήτρια ΑΠΘ

Τέχνες

στον ισλαμικό κόσμο

31.3.2022

3. Ισλαμική Αρχιτεκτονική. Από τον Μωάμεθ στους Μαμελούκους

ΟΜΙΛΗΤΗΣ: Εμμανουήλ Γεωργουδάκης, υπ. δρ

Τέχνες

στον ισλαμικό κόσμο

14.4.2022

4.Παράδοση και εκσυγχρονισμός στην αραβική μουσική τον 19ο αιώνα

ΟΜΙΛΗΤΗΣ: Παναγιώτης Πούλος, Επικ. Καθηγητής ΦΛΣ ΕΚΠΑ

Αραβική Ιστορία

5.5.2022

5.Έλληνες στον αραβικό κόσμο (19ος-20ός αι): Μεθοδολογικές προκλήσεις και προοπτικές της ιστορικής έρευνας

ΟΜΙΛΗΤΗΣ: Άγγελος Νταλαχάνης (κύριος ερευνητής CNRS Γαλλία)

Αραβική Γλώσσα

και Λογοτεχνία

26.5.2022

6.Η Αραβική λογοτεχνία στις πιο λαμπρές παλιές και σύγχρονες στιγμές

ΟΜΙΛΗΤΡΙΑ: Ελένη Κονδύλη, Καθηγήτρια ΦΛΣ ΕΚΠΑ

Σας περιμένουμε όλες και όλους!