ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ Κ. ΔΗΜΗΤΡΗ ΧΑΛΙΩΤΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΘΕΑΜΑΤΟΣ. ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ"

Wednesday 01 Ιουνίου 2022 ΑΙΘΟΥΣΑ 827, ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Στο πλαίσιο του μαθήματος: "Οικονομία του θεάματος. Παραγωγή και υλοποίηση ενός πολιτιστικού προϊόντος (68ΘΘ186) την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2022 στις 6 μ.μ. (αίθουσα 827) θα έχουμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τον κ. Δημήτρη Χαλιώτη.

Η διάλεξη του θα αφορά τη θεατρική παραγωγή σε καιρούς κρίσης.

Ο Δημήτρης Χαλιώτης γεννήθηκε το 1982.

Είναι πτυχιούχος του Τμήματος Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού (κατεύθυνση Πολιτιστική Διαχείριση) του Παντείου Πανεπιστημίου. Από το 2003 έως σήμερα έχει εργαστεί ως δημοσιογράφος του πολιτιστικού ρεπορτάζ και παραγωγός στους ραδιοφωνικούς σταθμούς Flash 96 και City 99,5, στην εφημερίδα Metropolis Free Press, τη Nova, το protothema.gr, το flash.gr, το nooz.gr, το texnes-plus.gr, το Protagon.

Με το θέατρο και τις μουσικές παραστάσεις ασχολείται επαγγελματικά από το 2009 γράφοντας και σκηνοθετώντας. Μεταξύ άλλων έχει συνεργαστεί με το Εθνικό Θέατρο, το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, το Φεστιβάλ Αθηνών, τα Μουσικά Σύνολα του Δήμου Αθηναίων, το Από Κοινού Θέατρο, το Altera Pars κ.α. Τη σεζόν 2021 - 2022 υπέγραψε τη θεατρική διασκευή στην παράσταση «Το Μινόρε» των Βαγγέλη Γκούφα και Παύλου Μεσθεναίου (Δημοτικό Θέατρο Πειραιά & Θέατρο Ιλίσια, σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς), ενώ συνεργάστηκε με τον Σάββα Κυριακίδη στη διασκευή του μυθιστορήματος του Ηλία Βενέζη «Αιολική Γη» (Εθνικό Θέατρο, σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς).

Ενδεικτικές δουλειές:

«Τα Λογοκριμένα» με τους Κώστα Μακεδόνα και Ρίτα Αντωνοπούλου (Θέατρο Ολύμπια, 2020),
«Μένουμε ταπί» με την Ελένη Γερασιμίδου (Από Κοινού Θέατρο 2020),
«Τα τραγούδια της Σωτηρίας» με τη Χριστίνα Μαξούρη (Φεστιβάλ Αθηνών 2021),
«Τα θανατερά – Κηδεία μετά μουσικής» (Μουσική Σκηνή Σφίγγα, 2017) και
«Η Κολοκύθα» με την Ελένη Καρακάση (Nueva Trova 2012).